A köretek
A köretek egészítik ki a hús-, hal- és egyéb ételeinket. Fontos, hogy a köret megfeleljen az étel jellegének. Hagyományos ételeinkhez még a korszerűség jegyében sem adhatunk másféle köretet, mint a szokásos; pl. a ropogós malacsülthöz párolt káposztát és sült burgonyát adunk, paprikás csirkéhez pedig galuskát. Ha nem így tennénk, megváltoztatnánk az étel jellegét. Bár ízlések és pofonok. A vendéglátós éveim során találkoztam meglepő párosításokkal, mint például a rántott borda galuskával, vagy a somlói galuska, galuska nélkül krumplival. :-)
A köreteket kevesebb zsiradékkal készítsük, hogy megfeleljenek a korszerű táplálkozás követelményeinek.
A köreteknek ízletesnek, tetszetősnek, forrónak és étvágykeltőnek kell lenniük, hogy emeljék a húsétel élvezeti értékét.
Fontos, hogy a köreteket ne főzzük nagyon puhára, mert ez csökkenti a főétel élvezeti értékét.
Fontos a főétel és a hozzáadott köret megfelelő aránya. A túl sok köret elnyomja a főételt, míg a kevés köret nem elégíti ki az étvágyat.
Sajnos hazánkban még mindig indokolatlanul túlzott mértékű a magas kalóriaértékű, burgonyából, gabona- és tésztafélékből készült köretek fogyasztásának aránya. Elhiszem, hogy nehéz megválni a vasárnapi szeplős krumplitól, ami valljuk be a magyar háztartások többségében a főfogás mellé elengedhetetlen. De ha tehetjük, jóval több gyümölcs, főzelék és zöldségköretet fogyasszunk, mert ezek könnyebben emészthetőek és értékesebbek táplálkozás-élettani szempontból.
A köreteket itt négy fő csoportba sorolom:
- burgonyából készíthető köretek,
- gabonafélékből készíthető köretek,
- tésztafélékből készíthető köretek és
- vegyes- és gyümölcs köretek.