Receptjeim
Vajas-olívás spagetti
Húsos gombóc
Gyümölcsös-currys csirkemell
Gyros tál ahogyan én csinálom
Sörkifli olajbogyóval töltve
Bakonyi-csirkecombok paradicsomosan
Tejszínes-gombás-borsós csirkemell
Rösti-torta
Brownie ahogyan én szeretem
A húsok tápértéke
A húsban izomszövetek, kötőszövetek, zsír és csontszövetek találhatóak. Az izomrostok nagy tápértékű, könnyen emészthető élelmi anyagok.
Az kötőszövetek anyagai nehezen emészthetőek, a zsírszövetek fogyasztása rendkívül nagy kalóriát szolgáltat. A csontszövetek táplakozás élettani szempontból kevésbé értékesek.
A hús értékét az izomszövetek, kötőszövetek, zsírszövetek és a csontok aránya határozza meg.
Szöveteik fehérjékből, zsírokból, hústejsavból és egyéb nitrogéntől mentes anyagokból, valamint vitaminokból, ásványi anyagokból és vízből áll.
A húsokban tehát szerves és szervetlen anyagok egyformán találhatók.
Táplálkozás élettani hatását tekintve megtalálhatóak a legértékesebb, a szerves anyagok csoportjába tartozó fehérjék, zsírok, valamint vitaminok. Fontos tudni, hogy a víz és az ásványi anyagok a hús szervetlen alkotó részei, élettani hatásuk az emberi szervezetet tekintve lényeges. A fiatal állatok húsa főleg izom, míg az idősebb állatok húsa korával egyenes arányban egyre több kötőszövetet tartalmaz. Fogyaszthatóvá tételük, további feldolgozásuk több időt, speciális eljárásokat tesz szükségessé (például pácolás).
A zsírszövetek az izmok közeit töltik ki, elszórtan az izmokra rakódva helyezkednek el.
A hús ízét, emészthetőségét az állat tartása, tápláléka, a szövetek ásványanyag, valamint a húskivonatanyagai nagyban befolyásolják. Tápértékét befolyásolja az összetétele, a fehérje- és zsírtartalma.